Worstseller Worstseller

Worstseller

Worstseller Tymoteusza Skiby to zbiór kilkunastu opowiadań będących odbiciem naszej rzeczywistości przepuszczonym przez filtry i klisze literatury fantastycznej. Fikcyjne wstępy i recenzje nieistniejących książek, postapokaliptyczne światy, alternatywne rzeczywistości, dystopie – to scenografia, przez którą przedziera się rzeczywistość. Worstseller to klasyczne science fiction, literackie zgrywy i zabawa słowem, tworzące metaforyczny obraz świata wypełnionego przemocą, cierpieniem, pożądaniem, uzależnieniami, nietolerancją i nierównością.

Tytuł jest oczywiście prowokacją i wyzwaniem – którego nikt nie podejmie. To śmiech przez łzy, to narrator rozjechany przez ciężarówkę Amazona, to hulajnoga na siedmiopasmowej autostradzie, to szept we wrzawie bestsellerów.

Zostań na chwilę, przyłóż ucho i posłuchaj.

Tymoteusz Skiba – niezależny schulzolog, niespełniony koszykarz i niedoszły zawodnik StarCrafta. Fałszywy wieszcz muzycznego kolektywu sepr.online, który publikuje swoje epigońskie dokonania na falach Radia Kapitał. Doktor nauk humanistycznych zakochany w science fiction, dwudziestoleciu międzywojennym i podwójnej hawajskiej. Od wielu lat związany z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. Publikował opowiadania w „Schulz/Forum”, „Blizie”, „Czasie Kultury”, „Stronie Czynnej”, „Drobiazgach”, „Tlenie Literackim” i „Bravo Girl”. W 2020 roku wyróżniony w II Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką Nowy Dokument Tekstowy w kategorii epika: za opowiadania Kto napisał Brunona Schulza? oraz Rozmowy ze spamem

Książka wydana przy wsparciu Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw

logo GFPW

Chcesz wiedzieć, kiedy książka będzie dostępna? Zamów newsletter.
Bądź na bieżąco
  • Autor: Tymoteusz Skiba
  • Projekt typograficzny: Jan Rosiek
  • Projekt okładki: Jan Rosiek
  • Data premiery: 20 września 2022
  • Wymiary: 164 mm × 215 mm
  • Liczba stron: 204
  • ISBN: 978-83-963724-4-4

O wydawnictwie

Mieszkamy w mieście. Kim jesteśmy? Mieszczanami, mieszczuchami, miastowymi? Migrantami ze wsi? Uciekinierami z prowincji do metropolii? Lokalnymi patriotami, którzy nie wyobrażają sobie życia poza swym miastem, miasteczkiem, mieściną? Co nas do miasta ciągnie? Co nas w nim trzyma? Co każe z niego uciekać? Dlaczego nas fascynuje, nawet jeśli równocześnie złości, męczy, przeraża? I wreszcie: czym jest miasto – (naturalne) środowisko życia tak wielu ludzi i przestrzeń kultury w najszerszym rozumieniu? 

Jako wydawców i mieszkańców miasta interesuje nas stawianie tego rodzaju pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi. Wielu odpowiedzi, bo nie wierzymy, że istnieje ta jedna i ostateczna. 

Jesteśmy przekonani o wadze różnorodnej, zniuansowanej i wieloaspektowej refleksji nad miejskością. Nie chcemy jednak, by dyskusja toczyła się wyłącznie w kręgu specjalistów i aktywistów. Zależy nam, aby ją propagować i popularyzować.

Głównym obszarem naszych zainteresowań wydawniczych jest miasto oraz wszelkie związane z nim aspekty. Przyglądamy się procesom społecznym, zjawiskom kulturowym, aktywnościom artystycznym, biznesowym, organizacji przestrzeni. Publikujemy eseje, literaturę, biografie.

A ponieważ jesteśmy zafascynowani książkami, dbamy o merytoryczną i edytorską jakość naszych publikacji.

Wydawane książki umieszczamy w następujących seriach:

Seria A – socjologia miasta, studia miejskie, geografia miast, urbanistyka i architektura
Seria B – miasto + historia, antropologia, semiotyka, psychologia
Seria C – miasto + sztuka, kultura, literatura
Seria D – konteksty

Ruszamy w miasto!

Chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami? Zamów newsletter.

Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, jeśli chcesz otrzymywać nasz newsletter. Masz prawo dostępu do treści swoich danych i w każdej chwili możesz je poprawić lub wycofać. Więcej na ten temat w polityce prywatności.