Twarzą ku wschodzącemu słońcu

Twarzą ku wschodzącemu słońcu

Twarzą ku wschodzącemu słońcu to ostatnia powieść Johna McGaherna, irlandzkiego autora nominowanego do Nagrody Bookera. W Wielkiej Brytanii uznawana jest za arcydzieło, a jej autor za jednego z największych współczesnych pisarzy.

Wyrafinowana językowo, osadzona na tle przyrody i cyklu pór roku, portretuje życie wiejskiej społeczności, narracja zaś rozwija się w rytmie pracy na roli, obrzędów religijnych, świąt i zabawy. Prostota tej opowieści jest tylko pozorna, w istocie czytelnik zostaje postawiony przed obrazem życia – istnienia – w jego pełni. Tu i teraz owego zamkniętego świata oraz jego bohaterów okazuje się alegorią Wszędzie i Każdego.

W wywiadzie dla „Guardiana” McGahern podkreślał, że fascynuje go zwyczajność, która „jest najcenniejszą rzeczą w życiu” – i powieść ta analizuje właśnie znaczenie i sens zwyczajnego życia. W tym elemencie w przedziwny sposób rymuje się ze Stonerem Johna Williamsa.

 

O autorze

John McGahern (1934–2006) – jeden z najważniejszych pisarzy drugiej połowy XX wieku, autor zbiorów opowiadań i powieści zaliczanych do kanonu współczesnej prozy, nie tylko irlandzkiej. 

 

O tłumaczach 

Olga Kubińska, profesor UG, tłumaczka, poetka; przekłado- i literaturoznawczyni, badaczka anglojęzycznego piśmiennictwa renesansu, literatury Holokaustu. Jako stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i Polish-American Arts Association w 1993 przebywała w Shakespeare Folger Library w Waszyngtonie. Za monografię „Przybyłem tu, by umrzeć. Relacje z placów straceń” otrzymała nagrodę „Literatury na Świecie”. Za tłumaczenie tomu Anne Carson „Piękno męża” (Słowa na Wybiegu) nominowana do Nagrody im. W. Szymborskiej.

Wojciech Kubiński, profesor UG, specjalista m.in. w zakresie językoznawstwa kognitywnego i translatoryki; tłumacz. Absolwent UAM, od 1977 związany UG. W latach 1979–1980 przebywał na stypendium British Council na University of Sussex, 1990–1991 stypendysta Fundacji Fulbrighta (University of California w San Diego).

Autor:
John McGahern
Tłumaczenie:
Olga i Wojciech Kubińscy
Projekt typograficzny:
Ania Witkowska
Projekt okładki:
Ania Witkowska
Data premiery:
30 kwietnia 2025
Okładka:
Miękka
Wymiary:
145 mm × 205 mm
Liczba stron:
360
ISBN:
978-83-969278-1-1
Tytuł oryginału:
That they may face the rising sun

O wydawnictwie

Mieszkamy w mieście. Kim jesteśmy? Mieszczanami, mieszczuchami, miastowymi? Migrantami ze wsi? Uciekinierami z prowincji do metropolii? Lokalnymi patriotami, którzy nie wyobrażają sobie życia poza swym miastem, miasteczkiem, mieściną? Co nas do miasta ciągnie? Co nas w nim trzyma? Co każe z niego uciekać? Dlaczego nas fascynuje, nawet jeśli równocześnie złości, męczy, przeraża? I wreszcie: czym jest miasto – (naturalne) środowisko życia tak wielu ludzi i przestrzeń kultury w najszerszym rozumieniu? 

Jako wydawców i mieszkańców miasta interesuje nas stawianie tego rodzaju pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi. Wielu odpowiedzi, bo nie wierzymy, że istnieje ta jedna i ostateczna. 

Jesteśmy przekonani o wadze różnorodnej, zniuansowanej i wieloaspektowej refleksji nad miejskością. Nie chcemy jednak, by dyskusja toczyła się wyłącznie w kręgu specjalistów i aktywistów. Zależy nam, aby ją propagować i popularyzować.

Głównym obszarem naszych zainteresowań wydawniczych jest miasto oraz wszelkie związane z nim aspekty. Przyglądamy się procesom społecznym, zjawiskom kulturowym, aktywnościom artystycznym, biznesowym, organizacji przestrzeni. Publikujemy eseje, literaturę, biografie.

A ponieważ jesteśmy zafascynowani książkami, dbamy o merytoryczną i edytorską jakość naszych publikacji.

Wydawane książki umieszczamy w następujących seriach:

Seria A – socjologia miasta, studia miejskie, geografia miast, urbanistyka i architektura
Seria B – miasto + historia, antropologia, semiotyka, psychologia
Seria C – miasto + sztuka, kultura, literatura
Seria D – konteksty

Ruszamy w miasto!

Chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami? Zapisz się na newsletter.